Úvod    Stolní hokej    Český pohár


Asociace    Odkazy    Diskuze    Média   


Stolní hokej si může zahrát každý

V dnešní době je v obchodech možné sehnat poměrně velké množství typů stolních hokejů a her, které se tváří jako stolní hokej. Česká Asociace Stiga Game - jak už z názvu vyplývá - pořádá turnaje výhradně na hokejích značky Stiga. stolní hokej Stiga Jde totiž o nejkvalitnější hokeje, které oproti většině konkurence umožňují opravdu technickou hru na stole, který ledacos vydrží. Hrací plocha je vyrobena z tvrzeného plastu. Ten je svými vlastnostmi dobře přizpůsoben potřebám hry - je odolný vůči častému a nestejnoměrnému namáhání. Také puk je vyroben speciální technologií. Ta umožňuje snadné klouzání po ploše a využívání odrazů od mantinelů hrací plochy. Hrací figurky mají kovové figurky, které umožňují výborně kontrolovat puk a provádět přesné a tvrdé střely.

Stolní hokej je sport pro každého. Jeho nespornou výhodou jsou malé nároky na hrací prostor a výbavu hráčů, neboť k jeho provozování stačí (jak již název napovídá) pouze obyčejný stůl. Na stůl se položí vlastní hra, připraví figurky hráčů a můžete začít dávat góly! K úspěšnému hraní stačí trpělivost v tréninku, psychická odolnost, samozřejmě šikovnost v rukou, rychlost + postřeh a v neposlední řadě chytrost a přemýšlení při zápasech. Pokud se toto spojí s jistou dávkou talentu, můžete začít vítězit nejen na domácím kluzišti, ale i na republikových turnajích a možná dosáhnout i na reprezentaci České republiky na mistrovství světa!

Kouzlo stolního hokeje vám může přiblížit i podrobnější představení stolního hokeje (doc). Před samotným hraním si nezapomeňte pečlivě přečíst herní pravidla.

Trocha historie

Táhlový hokej vznikl již někdy kolem roku 1930 ve Švédsku a Finsku. V té době samozřejmě nebylo možné užít plasty - první hrací plochy byly yrobeny z plechu.

Možnost využití plastů pro výrobu hracích ploch s sebou přinesla rozvoj táhlového hokeje. Vznikaly různé varianty hokejů. Také u nás se prodával (a stále prodává) český táhlový hokej. Ten je ale jen těžko možné srovnávat se Stiga hokejem - neobstojí po stránce technické (časté lámání nosníků hráčů) ani v hratelnosti. Zcela jinou hrou je původní česká desková hra šprtec.

Švédská firma Stiga začala vyrábět svůj táhlový hokej začátkem 80.let. Díky jeho zdařilému provedení a také díky nadšení švédských hráčů se postupně rozšiřoval i do okolního světa. Po několika úpravách hrací plochy se dostal až k dnešní podobě, která zaručuje bezproblémový průběh zápasů.

Velký celosvětový rozvoj stolního hokeje nastal až koncem devadesátých let. Hokej se rozšířil a výrazně prosadil například v Rusku a v Lotyšsku. Vznik několika nových národních asociací stolního hokeje vedl k myšlence vytvoření mezinárodní asociace. Asociace dostala název International Table Hockey Federation (ITHF) a její zakládací listina byla podepsána v červnu 2005 při mistrovství světa v lotyšské Rize. ITHF nyní sdružuje šestnáct národních federací

Turnaje

Jestliže je někdo na pochybách, zda je možno počítat Stiga hokej mezi sporty, snad jej o tom přesvědčí fakt, že ve Stiga hokeji je pořádáno velké množství soutěží. U nás se již od roku 1991 hraje Český pohár a mistrovství republiky. Od roku 1993 se každý lichý rok koná mistrovství světa, pravidelně se koná i mistrovství Evropy. MS se pravidelně účastní zástupci více jak 20 států!

V následující tabulce jsou shrnuty největší úspěchy českých reprezentantů na MS

1992 (Brno)
družstva 2. místo
jednotlivci - Vladimír Studnička 11. místo
1993 (Paříž)
družstva 2. místo
ženy - Tereza Krausová 3. místo
1995 (Stockholm)
ženy - Vendula Klimešová 2. místo
1997 (Helsinky)
družstva 3. místo
jednotlivci - Jan Dryák 10. místo
junioři - Aleš Horčička 4. místo
1999 (Wilhelmshaven, Německo)
družstva 3.místo
ženy - Vendula Klimešová 4.místo
junioři - Jan Suchý 4.místo
2001 (Plzeň)
družstva 2.místo
jednotlivci - Pavel Plešák 9.místo
ženy - Kristýna Baščanová 2.místo
junioři - Michal Hvižď 2.místo
2003 (Curych)
družstva 4.místo
jednotlivci - Jan Dryák 7.místo
ženy - Kristýna Baščanová 4.místo
junioři - Leoš Hvižď 3.místo
2005 (Riga)
družstva 3.místo
jednotlivci - Michal Hvižď 7.místo
ženy - Tereza Krausová 5.místo
junioři - Lukáš Turoň 4.místo
veteráni - Pavel Plešák 2.místo
2007 (Moskva)
družstva 4.místo
jednotlivci - Lukáš Turoň 5.místo
ženy - Marie Vargová 4.místo
junioři - Lukáš Turoň 6.místo
veteráni - Pavel Plešák 1.místo
ženský tým 3.místo
2009 (Budapešť)
družstva 3.místo
jednotlivci - Leoš Hvižď 8.místo
ženy - Marie Vargová 5.místo
junioři - Marek Lisý 8.místo
veteráni - Pavel Plešák 3.místo
veteránský tým 2.místo
ženský tým 4.místo
2011 (Turku)
družstva 6.místo
junioři - Patrik Petr 4.místo
veteráni - Miloš Ševr 7.místo
veteránský tým 4.místo
juniorský tým 4.místo
2013 (Stavanger)
družstva 5.místo
jednotlivci - Patrik Petr 17.místo
veteráni - Daniel Matýsek 4.místo
ženský tým 3.místo
veteránský tým 4.místo
2015 (Petrohrad)
družstva 5.místo
jednotlivci - Jan Dryák 22.místo
veteráni - Jan Dryák 3.místo
superveteráni - Pavel Plešák 1.místo
veteránský tým 1.místo
2017 (Liberec)
družstva 2.místo
jednotlivci - Patrik Petr 12.místo
veteráni - Jan Dryák 5.místo
superveteráni - Pavel Plešák 2.místo
veteránský tým 3.místo
juniorský tým 4.místo
2019 (Raubiči)
jednotlivci - Patrik Petr 25.místo
veteráni - Pavel Plešák 7.místo
superveteráni - Pavel Plešák 3.místo
2021 (Tallinn)
veteráni - Martin Ženíšek 14.místo
superveteráni - Václav Pikl 1.místo

Umístění všech českých hráčů v hlavní soutěži všech dosud odehraných mistrovství světa je na samostatné stránce. Přehled všech MS lze nalézt na stránkách ITHF

V posledních letech se rozběhla i dlouhodobá mezinárodní soutěž - v roce 2006 dostala název World Table Hockey Tour (WTHT). I díky založení této soutěže začali hráči stolního hokeje mnohem více cestovat - dnes již proto není neobvyklá situace, kdy v USA vyhrává Fin, v Rusku Čech a ve Švédsku Rus.

Jak již bylo uvedeno, Česká Asociace Stiga Game již řadu let pořádá seriál Českého poháru (ČP). Turnaje ČP jsou otevřeny všech zájemcům o stolní hokej a jsou proto tím správným odrazovým můstkem před účastí na zahraničních turnajích nebo "jen" příležitostí, jak potkat hráče stolního hokeje ze všech koutů Republiky. Bližší informace najdete na stránce Českého poháru.

Kontakty v České republice

V České republice se vedle celorepublikových turnajů pravidelně hraje několik lokálních soutěží. Naprostá většina je pořádána kluby registrovanými v Asociaci, jejichž seznam a kontaktní údaje naleznete na stránce s představením Asociace. S nalezením soutěže hrané nejblíže vašemu bydlišti vám pomůže i stránka s odkazy mimo jiné i na webové stránky českých klubů. Je možné, že ve vašem okolí dosud nepůsobí žádný registrovaný klub, ale určitě se najde mnoho hráčů - následující seznam uvádí kontaktní údaje na ty hráče, kteří by přivítali nové soupeře. Pokud chcete být také uvedeni v tomto seznamu, pak nám pošlete kontaktní údaje mailem.

Dominik Fukala Šenov, tel. 728 638 324
Miroslav Franek Třinec, tel. 792 277 969
Lukáš Paclík Pelhřimov, tel. 728 751 516
Vladimír Kraus Rokycany, tel. 605 821 144
Vladislav Černý Domažlice, 776 58 26 89
Kamil Horák Frýdek-Místek, tel. 777 124 480
Luděk Horčička Holice v Čechách, tel. 602 465 117
Zdeněk Lopaur Benátky u Litomyšle, tel. 737 326 980
Radek Matouš Přelouč, tel. 605 53 29 79
Roman Pišný Jindřichův Hradec, tel. 602 934 467
Jan Touš Pardubice, tel. 728 702 014 nebo 466 430 698
Dušan Vítámvás Brno, tel. 728 450 063
Ondřej Razým Labské Chrčice, tel. 724 924 494

Přejeme vám mnoho zábavy při hraní stolního hokeje Stiga a těšíme se na shledanou na některém z turnajů pořádaným Českou Asociací Stiga Game!