Chceš začít hrát Stiga hokej?

Jak hrát a (třeba taky někdy) vyhrát

Každý mistr světa někdy začínal. Teď je řada na Tobě!

Stolní hokej Stiga může být brán jako dětská hračka. Nebo také jako dostupný prostředek k tomu stát se mistrem světa! Od domácího tréninku nebo tréninku u kamarádů není daleko k turnajům s přáteli. A cesta vede ještě výš: na několika místech se hrají místní ligy, od roku 1991 probíhají turnaje Českého poháru. A otevřená je i cesta do zahraničí: každoročně se u nás koná mezinárodní turnaj Czech Open, nejlepší reprezentanti se mohou nominovat na mistrovství světa. Stránky České asociace Stiga Game.

Na cestě k nejvyšším metám je vhodné začít u úplných začátků. A právě k tomu by chtěla pomoci tahle stránka.

Obrana je základ
nejen útoku

Jaká táhla držet:
brankáře a jednoho z obránců.

Pro začátek

Co soupeř, to jiný styl v útoku. Častá je přihrávka z křídla na středního útočníka (centra) a rychlá střela. Dokud nenasbíráš zkušenosti, vyplatí se bránit spíš opatrně. Brankáře postav doprostřed brány a pevně ho drž na místě. Obráncem stůj tak, aby do branky neprošla žádná střela ze strany.

Pro mírně pokročilé

Občas zkus obráncem rychle vyjet a vypíchnout přihrávku, ale dávej pozor, odkrýváš přitom část brány. Pokud se ti s opatrnou obranou moc nedaří, můžeš brankářem chytat u tyčky a obráncem blokovat přihrávky na střed.

Také můžeš jedním obráncem bránit jedním stylem a druhým obráncem jinak. A obrany můžeš různě kombinovat, abys byl pro soupeře méně čitelným.

Rozehrávka
aneb když máš puk,
měj ho dál

Jaká táhla držet:
obránce s pukem a útočníka, který může puk převzít.

O co jde

Kdo dobře zvládá přechod s pukem z obrany do útoku, mnohem víc si zastřílí na bránu. Proto je důležité tuhle část hry nepodceňovat – nikdy neodevzdej soupeři puk zadarmo!

Levý obránce

Levým obráncem dovez puk na červenou čáru a silou ho prostrč na levé křídlo.

Pravý obránce

Pravým obráncem dovez puk na modrou čáru a prostřel ho na pravé křídlo. Občas můžeš předat puk centrovi a rovnou vypálit na bránu.

Pro mírně pokročilé

Podívej se, kde soupeř nechává volné místo, a využij moment překvapení. Když naopak rozehrává soupeř, snaž se ho zastavit a puk mu sebrat.

Útok
aneb když máš puk,
tak dej gól!

Jaká táhla držet:
útočníka s pukem a útočníka, kterému budeš přihrávat na střelu.

O co jde

Konečně nastřílíš nějaké góly! Brankáře určitě pusť z ruky, ale rychle po něm sáhni, pokud ztratíš puk. V útoku nespoléhej na náhodu. Raději si puk nejdřív zpracuj a připrav si hokejovou akci. Přihraj si z jednoho útočníka na druhého a vystřel na bránu!

Levé křídlo

Zleva se dá mířit přímo do odkryté brány, nastřelit nastavenou hokejku centra nebo různě kombinovat. Základní akce je naznačena na obrázku.

Pravé křídlo

Taky zprava určitě vymyslíš deset různých přihrávek zakončených střelou nebo záludný podjezd do odkryté branky (střela přímo z křídla). Obrázek zachycuje základní akci.

Z křídla na křídlo

Většina soupeřů sice puk zastaví připraveným obráncem, ale někdy tahle lišácká přihrávka překvapí i rychlého brankáře.

Pro mírně pokročilé

Podívej se, kde má soupeřův brankář největší mezeru a zkus tam trefit puk přímou střelou nebo centrem po nahrávce z křídla.

I v útoku mysli trochu na obranu: své obránce vytáhni až na konec drážek (budou bránit střelám po ztrátě puku).

Blafáky
aneb
nenech se oblafnout

Pro začátek

Speciální disciplínou jsou blafáky, finty středního útočníka zakončené střelou kolem brankáře. Neexistuje jeden způsob, jak je všechny pochytat, ale je důležité držet brankáře pevně uprostřed brány a třeba s ním jen malinko cukat ze strany na stranu.

Pro mírně pokročilé

Všímej si, kam ti soupeři blafáky střílí – možná tam necháváš moc velkou mezeru. Hodně hráčů střílí blafáky jen na jednu stranu.

Psychika
může rozhodovat

O co jde

Chce to klid. Často se stává, že se štěstí přikloní k soupeři a tvým největším nepřítelem se stane tvá vlastní hlava. Když udržíš emoce na uzdě a budeš se dál soustředit na hru, zanedlouho se propracuješ k výsledkům, které ti udělají radost.

Pro mírně pokročilé

Vedle zápolení o body je Stiga hokej také férovým sportem. Měj proto k soupeřům respekt. Neboj se je pochválit, když se jim něco náročného povede, a po zápase poděkuj za hru, ať už je výsledek jakýkoliv. Uvidíš, že v přátelské atmosféře se ti bude hrát a dařit mnohem lépe.